ישראל בבעיה שנהיית חמורה יותר ויותר משנה לשנה: הדיור. כמות האנשים בישראל מתחילה להשיג את כמות הדירות ובעוד כ-15 שנים, הילדים של היום יצטרכו דירות ולפי המצב הנוכחי, לא יהיה להם. למרות כל הפרויקטים הגדולים ברחבי הארץ המצמצמים את השטחים הפתוחים והופכים אותם לבנייני מגורים, עדיין עליית האוכלוסייה מהירה יותר. בין אם זה כל היהודים שעולים לארץ או העובדה שבישראל נולדים הכי הרבה ילדים בשנה בכל המזרח התיכון, מתחילים להיגמר המקומות.

ישראל בדרך לכאוס רציני: כיום יש כ2 וחצי מיליון אנשים בישראל בטווח הגילאים 5-20. בחישוב מתמטי פשוט אם רק שליש מהאנשים האלה יחפשו דירה בעוד 15 שנים, מדינת ישראל תצרך למשהו כמו 800,000 דירות פנויות. מדינת ישראל מייצרת 40,000 דירות בשנה במקרה הטוב, מה שאומר שבעוד 15 שנים, יהיו 600,000 דירות פנויות. כמות זו, שכנראה תצטמצם ביותר מחצי עד אז על ידי אזרחי ישראל, לא תספיק לצעירים של היום ונמצא את עצמנו באוברדראפט נדל"ני בעוד 15 שנים. נוסיף לזה גם את העלייה בכמות הגירושים והעלייה בתוחלת החיים, וישראל קורסת.

דירות למכירה באילת מקבלן
דירות למכירה באילת מקבלן

מה לא לעשות: הפתרון של תל אביב לבעיה היה לתת לאזרחים לנשום את איילון. עיריית תל אביב מכרה לגינדי החזקות קרקע בשווי 415 מיליון שקל סמוכה לאיילון שעכשיו מתקיים שם פרויקט לבניית דירות. זיהום האוויר החמור היה אמור להרחיק דירות משם אבל העירייה העדיפה את הכסף.

אחד הפתרונות לבעיה זו היא תכנית מחיר למשתכן. בתכנית זו המדינה מסבסדת קרקעות ובכך מייצרת היצע דירות במחיר נמוך יותר. פתרון נוסף הוא שיפוץ דירות ישנות מלפני 60-70 שנה שכרגע מתגוררים שם רק אנשים ברמת חיים נמוכה שלא יכולים לממן שיפוץ הדירה או הבניין. אך כל אלה הם פתרונות זמניים שנותנים לישראל עוד כמה שנים ואולי אפילו עשורים.

הפתרון הכי טוב הוא התחדשות עירונית. עם שלל תכנותיה והתמקדות עיקרית בפינוי בינוי, התחדשות עירונית תגדיל את היצע הדירות בכל רחבי הארץ. היא תשקם מבנים ישנים, תכין מתחמים לאסונות טבע כגון רעידות אדמה או סופות חזקות, ואפילו תגן מפני איומים מלחמתיים כגון ירי טילים. בנוסף, גם הפיכת השינויים גם לחברתיים על ידי הוספת מוסדות ציבוריים ופארקים על מנת לשפר את רמת החיים גם של האזרחים הוותיקים וגם של הצעירים.

אם כך, הפתרון כבר כאן. אך מדוע כלום לא משתנה? המשרד להתחדשות עירונית עוד לא התחיל להפוך סיסמאות למעשים והממשלה חושבת שהבעיה היא לא שלה. התהליך יתחיל רק כשהדיבורים יהפכו למעשים וכשנשכיל סוף סוף להבין איך בוחרים חברת בניה נכונה ומוצלחת?