שתלים דנטליים הם אולי אחת מההמצאות הגדולות של תקופתנו בתחום רפואת השיניים. מדובר באפשרות היעילה, הזולה, הנוחה והטובה ביותר כדי להחליף שיניים קבועות שנפלו כתוצאה מהזדקנות או תאונה. כיום קיימות בשימוש מספר טכניקות להשתלת שיניים שלכל אחת מהן יש את היתרונות והחסרונות שלה.

שתלים יותר טובים משיניים רגילות

השתלה משופעת לאחר עקירת שן או אובדן שיניים. השתל מושתל באופן כמעט מיידי לאחר אובדן השן וכך מפחית את הצורך בהשתלת עצם ונעשה בצורה יעילה יותר. השתלה אחרת היא של השתלה של שתלים של חברה מסוימת כגון קורטקס או האני או אנירידג' או במקרים של שתלים קצרים אז לרוב מדובר בהשתלה של שתלי ביקון. שתלים צריכים לספק פתרון הן לצורך האסתטי והן את הצורך הרפואי בפתרון ארוך טווח. חשוב שהשתלים יאפשרו ביצועים כירורגיים מעולים כולל עמידה בלחץ גבוה וכן יציבות ראשונית. כמעט כל סוג שתלים מגיע בגדלים שונים ואפשרויות שונות לחיבור של השתל אל התותבת כמו גם עיצוב הבורג המוחדר אל הלסת.

אם בעבר שתלים היו מנת חלקם של בעלי אמצעים בלבד, אנשים עשירים מאוד שיכלו להרשות לעצמם את הפתרונות המתקדמים הרי שכיום מדובר בפתרון שכיח יחסית הזמין לרוב האוכלוסיה. אמנם מדובר במקרים רבים בהוצאה ניכרת אך זו מחולקת לתשלומים ומכיוון שהינה חד פעמית קל יותר לעמוד בה גם במקרים בהם יש צורך בשתלים רבים כדי להשלים את מערכת השיניים ולחזירה למצבה הטבעי. חשוב לזכור שלמרות שהשתלים הם עמידים ביותר, הם מחקים את השיניים הטבעיות שלך. פירוש הדבר שיש לשמור על שגרת היגיינת הפה בבית ועל בדיקות השיניים השגרתיות שלך גם כאשר השינים הקבועות מוחלפות בשתלים. כדי לבחור את השתלים הנכונים למקרה שלך חשוב מאוד לדון בכלל האפשרויות עם רופא השיניים שלך, להבין את המגבלות של מצבך כמו גם את היתרונות ולהחליט על תוכנית פעולה שייתכן וכוללת גם השתלת עצם. במידה ולרופא השיניים שלך אין את המיומנות או הידע הנדרש אז כדאי לפנות לייעוץ אצל רופא שיניים המתמחה בהשתלות.
לקריאה נוספת:
https://www.health.gov.il/Subjects/Dental_health/information/Pages/implants.aspx
https://bicon.co.il/%d7%a9%d7%aa%d7%9c%d7%99%d7%9d/